
Как да възпитаме съвестно отношение към отпадъците още в училище
Училището е важна среда за насаждане на култура към изхвърлянето на отпадъци. Ако още от деца хората са учени на отговорно и планирано отношение към различните видове отпадъци, ще израснат разумни личности, ограничаващи вредите от боклука за околната среда.
Затова е важно учениците да бъдат въвлечени в дейностите по разделно събиране, изхвърляне и рециклиране на отпадъци, чрез целенасочено планирани мероприятия. Подобни инициативи могат да бъдат мощен катализатор за провеждане на редица занятия по темата Околна среда.
В училище най-вече става дума за отпадъци от опаковки, био отпадъци и органични отпадъци. Всеки ден учениците изхвърлят огромни количества опаковки, пластмасови капачки, учебни принадлежности.
Това може да се обобщи в 3 основни ангажимента на отговорните за организацията в училище:
- Осигуряване на подходящи, удобни и разграничаващи се съдове за хартиени и пластмасови отпадъци на територията на училището.
- Образоване на учениците за това колко е важно да събират и изхвърлят отговорно и разделно всякакви пластмасови капачки, опаковки, учебни пособия.
- Осигуряване на подходящи контейнери за отпадъци и обезпечаване на дейности по рециклиране на хартия – основен отпадък в учебната дейност
За да се увлекат учениците по идеята за отговорно изхвърляне на отпадъците и опазване на околната среда, редица експерти препоръчват спазване на някои принципи и следване на някои доказани във времето практики на възпитание и обучение.
Като най-работещи се посочват следните принципи:
- Трябва да е забавно. На учениците трябва да им е интересно, докато се занимават с ангажиментите към околната среда и изхвърлянето на отпадъци.
- Трябва да е лесно. Системата за изхвърляне, събиране и рециклиране на отпадъци в училище трябва да е лесна за разбиране и спазване .
Така се оформят основните цели на стратегията за отпадъците в училище: трябва да се обмислят и организират увлекателни за учениците мероприятия; трябва да се обозначат ясно и ярко удобни места за изхвърляне на боклук.
Някои мероприятия в тези посоки могат да бъдат например:
- Разделно събиране на отпадъци в класните стаи – като се обозначат няколко подходящи кашона и съдове за отпадъци
- Състезания между класовете – например за най-много, най-бързо и най-чисто /без грешки и примеси/ разделно събиране на боклук
- Организиране на базари за размяна на вещи между класове на различна възраст – учебници, тетрадки, пособия….
- Приложно изкуство – кръжоци за изработка на творения от вторични суровини
- Прожектиране на филми за отпадъците и околната среда
Много неща могат да бъдат постигнати в училище – само воля се иска!
Нека възпитаме отговорни към околната среда хора!