Храна за размисъл над рециклирането
Или хранителни отпадъци за рециклиране като тема за размисъл
Ти си това, което ядеш?
И понякога и това, което НЕ изхвърляш. По-точно, което спестиш и оползотвориш, вместо да превърнеш в отпадък.
Всъщност важно е по-често да се замисляме върху факта, че човекът е създание с волево съзнание. Това означава нещо на пръв поглед съвсем просто:
Че човекът се отличава със способността да мисли задълбочено.
Което, за съжаление, не се отдава на всеки.
А не се отдава, най-често защото някои хора бягат от отговорност. Най-лесно е да действаш по линия на най-малкото съпротивление, нали така?
И щом възприемеш тази концепция за живот, всякакви идеи, свързани с чистота на околната среда, запазване на ресурсите, рециклиране на отпадъците, ти се струват
далечни,
абстрактни,
пожелателни.
Твърде амбициозни?
Разбираме, че днешният живот препълва съзнанието с материал. И трябва и от него да отделяте и изхвърляте отпадъците. За да не се задръсти ума ви с боклук.
Само че, можете и да рециклирате. Само ви трябват изчистено мислене и правилен подход и ще можете да правите редовно ментално рециклиране.
Това означава да придобиете ценни и смислени навици за живеене.
Да свикнете с някои лесни практики за по-ефективен начин на живот и по-рационално използване на ресурси, които така или иначе са в живота ви всекидневно.
Като хранителните отпадъци например!
Да видим как лесно можете да ползвате своите хранителни отпадъци в дейностите по рециклиране и разделно събиране на битови отпадъци.
Защо не компостирате хранителните отпадъци например?
Компостирането всъщност е сред най-популярните и лесни начини да се отървете природосъобразно от различни видове хранителни отпадъци.
Запознайте се по-подробно точно как се прави компост от хранителни отпадъци и се замислете за своите.
Ето най-общите стъпки в процеса на компостиране на хранителни отпадъци:
- Изберете точното място в двора. Важно е избраното място за компоста да е сенчесто. Ползвайте навес, ако не може да се осигури естествена сянка.
2. Подгответе внимателно съставките на компоста:
– Богати на азот хранителни отпадъци, като например остатъци от плодове и зеленчуци
– Отпадъчни клони след подрязване на овошки, храсти, живи плетове
– Градински отпадъци, като окапали сухи листа, дървесни клонки, слама
Важно е едрите компоненти – клонки, царевични стъбла, слънчогледови стъбла – да повехнат, за да се разградят по-бързо, щом подготвите компоста.
- После трябва да наслоите материалите за компостиране. Наслоете 3 пласта. Първият служи за дренаж, по-дебел е и е съставен от клонки. Вторият е съставен от хранителните отпадъци, а третият – от градински отпадъци като клонки, сухи листа, слама.
За да се получи качествен компост, трябва да уцелите съотношението въглерод/азот в суровините – около 25:1. Сложете богати на азот хранителни отпадъци като обелки от плодове и зеленчуци, окосена трева, стръкове плевели без семена.
До около 25 единици въглерод трябва да се падат на 1 единица азот, така че гледайте да сложите 20-25 пъти по-голям обем сухи съставки.
- Поддържайте компоста. С времето обемът на компоста намалява, той се сляга, с което намалява и наситеността му с кислород. Това е предпоставка за уплътняване, което пречи на разлагането на микроорганизмите. Освен това задържаната в компоста влага може да предизвика мухлясване. Затова е важно периодично да разрохквате своя компост от растителни отпадъци.
Ако се справите с подготвянето и поддръжката на компоста си, на практика сте рециклирали успешно растителните си отпадъци и имате естествен ресурс за цветята в саксиите или за подхранване на растенията в градината.
Разучете подробно как се прави компост и пробвайте. Защото така ще станете естествена част в битката за все по-ефективното управление на отпадъци