Време е за нов поглед върху рециклирането
Когато говорим за рециклиране на отпадъци, неминуемо подхващаме темата за отговорността. За отговорността ни към околната среда.
Да, темата е важна. За да сме здрави, за да отглеждаме децата си в здравословна среда, трябва да пазим планетата чиста и да съхраняваме колкото можем повече ресурси.
Но всеки човек си има грижи. Голяма част от тях са напълно икономически. Материални. Даже прозаични.
Затова няма особен смисъл да говорим за отговорност извън отговорността към себе си, към близките си, към децата си.
И извън ежедневните казуси в живота.
И е наивно да опитваме сякаш да надмогваме икономиката. Не можем. Единственият вариант неикономическото мислене да има смисъл е, ако ресурсите бяха неограничени.
Но тогава и рециклирането щеше до голяма степен да загуби смисъл, нали?
Рационалният подход към рециклирането на отпадъци е да се мисли за него като за икономически рентабилна практика. Като за практика, която, освен че прави околната среда по-чиста, ни прави и по-богати.
Ако се замислим отвъд клишетата, че „сме били гости на планетата и затова трябвало да не се разпростираме много-много“, рециклирането на отпадъци всъщност може да си приеме като доста печеливша инвестиция.
Рециклирането е вид спестяване
Основата на всяко сериозно и устойчиво икономическо развитие е спестяването. Ако не базираме планирането си на него:
- Увеличаваме рисковете да останем без богатства
- Увеличаваме вероятността да инвестираме погрешно
В този смисъл определено не е икономически изгодно за нас само да консумираме ресурси и всяко ново производство да се случва с нова порция консумиране.
За да си направим по-точна сметка в какво да инвестираме и изобщо как да живеем по-сигурно, трябва да отчитаме и какво успяваме да спестим.
Така на практика рециклирането на отпадъци може да играе ролята на показател за това каква е пълната степен на спестяване и използване на ресурсите. То ни показва наистина колко „живот има в един“ ресурс и ни ориентира за адекватните потребителски навици.
Например когато използваме рециклирани метални или електронни отпадъци, намираме нови приложения на материалите, които използваме ежедневно и създаваме нова стойност.
Като например скулптурите от метални отпадъци, за които ви разказахме в предишна статия.
Така рециклирането на отпадъци ни помага да сменяме фокуса, да променяме гледната си точка по отношение на ресурсите и да измисляме нови решения.
Увеличаваме и тяхната пределна полезност
Всеки ресурс притежава собствена пределна полезност. Това е полезността от допълнителния продукт произвеждан с ресурса. Ако превръщаме бързо непотребното в боклук, се лишаваме от значителна част от стойността на ресурсите.
Ако обаче рециклираме отпадъците и използваме ресурсите за повече цели, те продължават да носят допълнителен продукт.
И така…
Удължаваме времето за генериране на нови спестявания и решения
В икономиката времевият хоризонт е ключов фактор за планиране. За човек винаги е разумно да печели време. Разумно е не само от гледна точка на оцеляването, а и на развитието.
Колкото повече време е налично, толкова по-интересни, разнообразни и полезни решения ще се родят.
Рециклирането на отпадъци ни дава също и време. Време преди определени ресурси да поскъпнат, поради недостиг. Време за планиране и намиране на решения.
А какви по-конкретно са спестяванията, вследствие на рециклирането?
Рециклирането на отпадъци генерира споменатите икономически ефекти, чрез серия от спестявания.
Ето някои основни:
- Всеки тон рециклирани отпадъци предотвратява нуждата от значителен добив, преработка и внос на нови ресурси
- Рециклирането спестява повече енергия, отколкото може да произведе изгарянето на отпадъци. Отчетен е значим положителен нетен ефект за икономиката.
- Рециклирането има значително по-ниски оперативни разходи от изгарянето на отпадъци.
- Рециклирането като процес изисква относително по-ниски инвестиции.
- Дейностите по рециклиране на отпадъци са най-разнообразни и в тях може да се включат повече хора. Така нетният ефект се разпространява бързо.
- Рециклирането на отпадъци и превръщането им в суровини стимулира икономическата активност, създаването на богатство и отварянето на работни места.
- Спестяването на богатство, чрез рециклиране, отваря нови хоризонти за икономическо и технологично развитие.
- Технологиите, свързани с рециклирането, често намират приложение и в цялостното оптимизиране на икономическите и бизнес процеси.
Време е за нов поглед върху рециклирането
То не е само щадяща околната среда практика, а и специфичен начин за извличане на допълнителна печалба от ресурсите. Особено когато стимулира внедряване на технологични иновации.
Чрез тях стимулът за рециклиране на отпадъци може да се превърне в нагласа към създаване на нови индустрии и бизнес области, свързани с преработката на суровини.
Затова рециклирането не е просто начин да опазим природата и да извлечем допълнителни ресурси. То самото е ресурс.
Икономически ресурс!