Управлението изисква изясняване и подреждане на картината
Така е всеки път. Няма как да управлявате процеси, без предварително да установите характера на обектите, въвлечени в тези процеси.
Защото ефективното управление стъпва на детайлизирана картина на ситуацията.
Ефективното управление на отпадъци в името на чистата околна среда също.
Затова тук ще разгледаме накратко общата логика зад етапа класификация на отпадъците.
Установяване на точния характер на всеки вид отпадък
Това най-общо формулирано е целта на всяка обновена наредба за класификация на отпадъците. Да установи характера на отпадния материал, за да допринесе за изясняване на общата картина с околната среда на дадено населено място. А крайният ефект, който се преследва, е насочена политика по обезвреждане и рециклиране на конкретния вид отпадък.
Охарактеризирането обаче не се прави, така да се каже, на око от образувалия отпадъка. В закона са предвидени експертни методи за изпитване на всеки тип материали. А накрая класификацията на образуваните отпадъци ги категоризира по регламентирани кодове.
Така става ясно къде да се изхвърлят определени строителни отпадъци, как други строителни отпадъци следва да се третират, какви са възможностите и изискванията за транспортиране и рециклиране на натрупаните като отпадък материали.
След установяването на характера на отпадъците, класификацията преминава в същинската си част.
Стъпки за класификация на отпадъците
Всеки обмислен и изчистен процес се отличава с открояващи се стъпки. Класификацията на отпадъците по точните кодове не прави изключение.
Нещо повече: Образуващият отпадъци е длъжен да премине през съответните стъпки за класификацията им всеки път, щом е налице промяна в суровините и технологичните процеси, която въздейства на състава и свойствата на съответния вид отпадък.
Главната цел на стриктното съблюдаване на тези стъпки е правилно обозначената в работния лист информация, отчитаща и измененията в производствените процеси.
Ето базовите стъпки за класификация:
- Проверка дали съответният вид отпадъци изобщо следва да се класифицира
- Идентифициране на приложимия за конкретните отпадъци код или на приложимите за тях кодове
- Извършване на оценка за избора на правилен код, която се формира при: -Определяне химичния състав на отпадъка -Установяване и деклариране дали веществата влизат в категорията „опасни вещества“ или „устойчиви органични замърсители“ -Извършване на експерна оценка на опасните свойства на изследваните вещества -Определяне и описание на конкретния код за класификация на отпадъците – за което следва да потърсите експертна поскрепа
Резултати от класификацията на отпадъците
Най-общо формулирано те са свързани с добрата и последователно водена отчетност на отпадъците. А последната пък – с информационната обезпеченост и актуалност на акциите по управление за отпадъците.
Добре подредената информация винаги е ключ към изчистеното планиране.
Чрез нея постигаме онова прецизно обособяване, позволяващо ни да правим ефективни разбивки на отпадъците, за което споменахме в статията, посветена на ефективната система за управление.
А конкретен вид, акуратно поднесената информация получава в изготвения списък за класификация на отпадъците, в който са обзначени техните кодове и наименования.
Списъкът категоризира видовете отпадъци според дейността, при която се образуват, затова носи особено релевантна за управлението информация. Това е исобено важно, ако управлението касае специални видове отпадъци
Информация, която може да изясни и подреде картината за околната среда.
Картината за един по-добър климат около всеки от нас.