Гнилата страна на градината
Има нещо гнило в… градината? В тази толкова свежа, живителна, цветна част на дома?
Ами, който е живял или живее в къща с двор, обрасъл до неузнаваемост, знае отлично за какво става въпрос.
За растителни отпадъци.
И за тяхното периодично изхвърляне и извозване до предвидено за тази цел сметище.
Наслоените пластове, от които извира боклук
Градината всъщност и жизнен, бликащ извор на растителни отпадъци. Пожълтели листа, загнили тревисти елементи, нааслоени растителни пластове… Все растителни отпадъци, които загниват, спластяват се, привличат разнообразни замърсители и зацапват целия пейзаж.
И не, не всяко цветенце, листенце, стръкче е елемент от чистата околна среда. Обученият еколог ще Ви изтъкне, че смесването на различни по характер растителни видове всъщност не е екосъобразно. Още по-далеч от еко идеята е, когато се смесват здрави и цъфтящи растения с болни и загниващи такива.
Затова редовното и професионално почистване от растителни отпадъци, плевели, изсъхнали растения, прораснали издънки и наранени клони всъщност е част от отговорната грижа за околната среда.
Така не се образуват пластове, от които извира боклук в градината.
На практика растителните отпадъци са като всички видове отпадъци. Излишен на този етап елемент, който, вместо да се трупа и да замърсява околната среда, трябва да се събере, извози и преработи.
Извозването на растителните отпадъци, следователно, е още един сегмент от цялостното управление и рециклиране на отпадъци за чиста околна среда.
За да я постигнем тази среда, ни трябват знания и подход към всеки елемент, който може да причини замърсяване. И по-конкретно ни трябва знания за замърсяващия потенциал на отделните видове отпадъци с цел ефективното им управление.
Устойчиво третиране на растителни отпадъци
Липсата на знания и култура в това отношение води до редица проблеми с околната среда.
Най-тежък проблем създава практиката за събиране и изгаряне на растителни отпадъци. Освен опасност от пожар, тя предизвиква неприятно опушване на околността. В допълнение води до унищожаване на полезна микрофлора в почвата под и около огнището.
За да се избегнат такива тежки последствия, освен знание за това къде се изхвърлят клони или къде и как да изхвърляме законно растителните отпадъци, е необходима цялостна стратегия за управлението им.
Растителните отпадъци следва да се събират редовно, да се селектират и сортират, да се почистват от примеси…
Градината като извор на чиста околна среда
Освен чисти дворове и градини, разумното третиране на растителни отпадъци може да има и други ефекти.
Те могат да се използват като базов материал в разнообразни процеси. И така, най-малкото, да доведат до спестяване на ресурси. Освен това растителните отпадъци обикновено участват като основна съставка в относително по-чисти процеси на обработка и рециклиране.
Например Институтът по микробиология към БАН отдавна прави разработки за оползотворяване на растителни отпадъци, чрез разграждането им до биотор. Учените напредват в методите за отделяне на водород и метан от този вид отпадъци, които да се ползват като биогориво.
Трябва да вярваме в симбиозата между наука и природа. Природата ни дава огромна палитра от полезни елементи, а науката ни показва начините да извличаме максимум ефект от всеки от тях.
Когато те си подадат ръка, разцъфва умното и природосъобразно управление на отпадъци. Което почиства гнилата страна на всяка градина.