Енергията в металните отпадъци
Металите са заредени с енергия. Те участват в доста производствени процеси, а поради свойствата си могат да се използват многократно.
Например рециклирането на стомана може да спести до около 60% разход в производството в сравнение с производствения разход при използване на желязна руда.
При специализирана подготовка всеки вид рециклиране на метали може да се превърне в извор на нова енергия. А днес, заради енергийната криза и инфлацията, които ни връхлетяха, едно умно управление на тези видове отпадъци, може да е сериозен коз в ръкава за всяка икономика.
Метален стандарт в управлението на отпадъците може да се окаже чисто злато
Фиатността изглежда е големият бич на съвремието. Тя превръща все повече процеси в нетно потребление. А така богатството ни ерозира.
Естествено е, когато имаш повече необезпечена валута и повече харчиш, потребяваш и изхвърляш, да ставаш по-беден. Или поне по-малко богат.
Към началното свръх потребление трябва да добавим и замърсяването на околната среда. То нанася тежки и често непоправими щети върху стандарта ни на живот.
Следователно, за да се справяме с предизвикателствата, ни трябва едно умно управление и рециклиране на отпадъци в името на чистата околна среда и стъпило на здрави стандарти.
В контекста на темата – на метален стандарт.
Фокусът върху ефективното рециклиране на метали може да се окаже златна мина. И в буквален, и в преносен смисъл.
Защото:
- Металните отпадъци обикновено са много ценни и скъпи. Например отпадъците от мед при удачно рециклиране са в състояние да спестят много средства в разнообразни и високопродуктивни индустрии.
- Металът е неспецифичен ресурс. Което означава, че участва в рентабилността на всякакви процеси. От работа по строителни обекти, през развитие на технологични иновации, до създаване на бижута.
- След обработка металите съхраняват своята стойност и продължават да се отличават с високи нива на електропроводимост, топлопроводимост, ковкост и пластичност.
Заради тези им характеристики, е напълно оправдано да се планира интензивно в посока метален стандарт в управлението на отпадъците. Тоест да се заложи като абсолютен приоритет в областта Управление на отпадъците и грижа за околната среда металните отпадъци да се събират, сортират, пречистват и рециклират в един строг процес и с един истински научен подход.
Какви може да са общите стъпки в рационалното управление на този вид отпадъци?
Изчистване на пътя към енергията, заложена в металните отпадъци
Всеки тип управление на определени видове отпадъци се отличава със своя специфика. Тази специфика е основно свързана с процесите на обработка на съотвените събирани и сортирани материали.
Последното най-общо изисква 3 подхода:
- Прецизно отделяне на видовете метални отпадъци, чрез професионална техника – като магнитни метални сепаратори например
- Прецизна класификация на металните отпадъци – като всяка класификация на отпадъците, тя трябва да се базира на научно обосновани класификатори
- Преработка на металната скрап: Всички метални отпадъци следва да се обеззаразят и да преминат през радиационн контрол. Трябва също и да се пречистят от полепнали остатъци и да се обезмаслят. Следва пресоване и рязане. Накрая металът се пресова и претопява. На по-късен етап металният материал се подлага на електролиза, за да се пречисти в дълбочна и да се освободи напълно потенциалът му на ресурс за производство на нови продукти.
Принцип в рециклирането тук е, че икономически разходите си струват, ако в обработвания отпадък има поне 50% съдържание на метал. Така, заради високата ценност на метала, дори и смесени с пластмаса, стъкло, дървен метериал, тези отпадъци отплащат инвестирането в отделяне, сортиране и пречистване.
И тук е разковничето: Тези 50% може да се превърнат в мощен трамплин за икономическа ефективност. Ако инвестираме в модерни инфрачервени сензори, рентгенови детектори и високотехнологични пречистващи процеси и в управление на нови видове рециклиране на метални отпадъци,
Това базисно съдържание на метал ще бъде оползотворено оптимално.
Което ще тласне икономиката с нова енергия.
С пречистената енергия на умното управление.