Производството, което изяжда богатство
Замисляли ли сте се, че някои процеси на произвеждане всъщност намаляват разполагаемото богатство?
Особено звучи това твърдение.
Но в него може да се открие здрава икономическа логика.
Ето главните й направления:
- В редица производствени процеси се образува прекалено голямо количество отпадъци. Тези производствени отпадъци представляват нетен разход за дейността. Независимо, че в много случаи не се отчитат коректно и пълно, на практика те, загубените покрай тях ресурси, трябва да се извадят от печалбите на предприятията и на обществото като цяло. Така де факто калкулираните по пазарни цени крайни продажби са по-малко рентабилни, отколкото биха били иначе.
- Производствените отпадъци обикновено са доста амортизиращ тип отпадъци. Замърсяването на капитала с тях нанaся относително по-големи поражения. Затова от печалбата трябва да се извадят разходите и пропуснатите ползи, вследствиe на разяждащата капитал същност на производствените отпадъци.
- Производствените отпадъци са доста разнообразни. Зидария, чакъл, метали, разтворители, агресивни химикали… Всички видове производствени отпадъци де факто разрушават потенциала на околната среда да акумулира богатство.
От всичко това следва една икономическа заблуда. Най-елементарно обяснено, някои хора приемат, че, ако спестят от адекватно управление на производствените отпадъци, печелят много повече от производствените процеси. Случаите, в които това е устойчив факт са малко. По 2 причини:
- Обикновенно подобни калкулации не включват алтернативните цени – всички печалби от едни по-добре управлявани производствени процеси.
- Учудващо често тези калкулации не включват даже пълните разходи на отделния човек – загубите, амортизацията на капитал и замърсяването на околната среда. Най-общо казано, ако за даден отчетен период произведеш с например 13% повече стойност, но в резултат от замърсяване, източване на ресурс, разходи покрай амортизация, поскъпване на живота, влошаване на околната среда… сметките ти скочат с, да речем, 30%, реално си на загуба. Доста хора не я виждат тази загуба, защото премат понятието Производителност буквално. И отчитат само излизащото от пряко наблюдавания производствен процес. Но разходите, свързани с неефективността и замърсяването, все от нашите джобове излизат и следователно влияят на резултата като теглим чертата.
Разбира се, икономическите ни проблеми имат много и различни извори. Но е очевидно, че липсата на ефективно управление на производствените отпадъци изяжда богатство, което иначе може да бъде използвано от хората.
Тук се крие и един от начините да противодействаме на ефектите от инфлацията. Логично е, че ако прозвеждаме повече блага с единица ресурс или ако намалим разхода на ресурс за производство на някакво целево количество блага, може да тушираме ръста в цените.
Например през 2018 година отчет на НСИ показа, че за 10 години – от 2008 до 2018 г. – образуваните производствени отпадъци са 177 995 000 тона, което представлява нарастване с 35%.
Какво ако тези 35% бяха спестени и вложени в производителна сила? За Юли 2022 година, в резултат на всички кризи напоследък, се отчита ръст на цените на производител от 41,4%. Е, дали ако бяхме спестили производствени разходи, покрай ефективни процеси, нямаше да дадем глътка свеж въздух на икономиката и да укротим цените?
Не можем да влияем на световните процеси.
Но поне нека не си произвеждаме наши неефективности, изяждащи богатство….
Използвайте управлението на отпадъци като производителна сила
Всички трябва да го правим. Трябва да участваме в управлението на отпадъци в името на чистата околна среда. Която, според изложената по-горе логика, ще бъде и продуктивна околна среда. Особено в контекста на факта, че много от производствените отпадъци се причисляват към специализираните видове отпадъци, които са особено замърсяващи.
Управлението на този вид отпадъци следва да:
- Раздели създаването им по дейности, отрасли и компоненти
- Планира инвестиции, чрез които оползотворяването на производствени отпадъци нарасне за сметка на обезвреждането им
- Осигури ефективни процеси по обезвреждане на останалите производствени отпадъци – с нулеви нива на замърсяване и ниски разходи по обработка
- Създаде изчистени направления за рециклиране на производствени отпадъци по типове материали и типове дейности
- Въведе ефективна методологи я за ценообразуване на отделянето на производствени отпадъци, за преработката на производствени отпадъци и за реализацията на продукти от рециклирани производствени отпадъци.
С умно управление ще ограничим производството, което разяжда богатството. И ще превърнем механично възприетата производителност в човешки чиста продуктивност.