Изолацията, която ни обединява
Обединява ни, чрез желанието ни да живеем в по-добра околна среда.
Обединява ни, чрез избора на точните изолационни материали. Тези, с които ще спестим енергия – като я задържим, където тя е най-необходима.
Обикновено след работата и почистването след ремонт, човек се замисля за изолацията на жилището. Идеята е средата в него да бъде приятна за живеене и да се спестят ресурси за отопление.
Абсолютно същата е и идеята управлението на този вид отпадъци…
Изолирайте замърсяванията и неефективностите умно и отговорно
В повечето случаи след основен ремонт, човек се заема с пълно обновяване на жилището си. Трябва да се вземат различни решения. Например какво да се прави със старите мебели. Така, покрай по-големи обекти и проекти, се пропускат някои видове отпадъци.
Това малко по малко превръща изолацията във фактор за околната среда, който ни обединява. Важно е заедно да гарантираме специализирано управление на тези видове отпадъци, защото:
- Изолационни материали могат да се открият на почти всяка строителна площадка.
- Когато отделяме изолационните материали като отпадъци, е възможно от тях да се откъснат микроскопични частици. При вдишване те попадат в белите дробове и увреждат клетъчна тъкан.
- Освен това много от по-старите и некачествени изолационни материали съдържат агресивни вещества. Например в някои от тях може да се открие съдържание на азбестов прах. Следователно изолирането и обезвреждането на отпадъци от изолационни материали е най-безопасно и рационално да се извършва от оторизирани компании.
- Сериозните фирми за управление на опасни отпадъци извършват надеждно извозване на боклука до оторизирано сметище.
- Оттук качественото управление на отпадъците следва да изгради и поддържа мрежа за рециклиране на тези видове строителни отпадъци. Така пречистените материали биха могли да се ползват повторно за изолационни цели.
Колкото по-изчистен е процесът на управление на отпадъците, толкова по-сигурно става изолирането от замърсявания и неефективности.
Управлявайте изолирането си от замърсяващи проблеми
Безопасното изхвърляне на изолационни материали е едната страна на ефективното управление на отпадъци. Другата е създаването на условия за по-малко генериране на тези видове отпадъци. А това е свързано с общата политика за обработката на боклука.
Как да намалим устойчиво опасните изолационни отпадъци?
Логичният начин е като произвеждаме изолационни материали все повече от рециклирани и не толкова опасни отпадъци.
Ето как цялостното управление ни позволява да постигнем значим ефект, като контролираме и входа, и изхода на процесите:
- Рециклирани естествени материали, след съответна обработка, могат да се ползват за изолационни цели – глина, коноп, слама, растителни отпадъци от различен характер…
- Специалисти са установили, че някои добре обработени растителни отпадъци могат да се превърнат в изолационни материали, отличаващи се с 20% по-висока ефективност от тази на стандартните.
- Други проучвания установяват до 15% намаляване на разходите за живот при употреба на изолационни материали на биологична основа.
- Някои домове, ползващи изолационни материали от рециклирани растителни отпадъци, могат да намалят разходите за отопление не домакинствата с до 90%.
Всички числа са условни, защото зависят от редица фактори – ефективност на рециклирането, ефективност на производството, възраст и амортизация на сградата… Но в най-общ план учените са на мнение, че новите изолационни материали, базирани на рециклирани растителни отпадъци, са в състояние да постигнат поне 20% по-добра обща изолация в сравнение с конвенционалните изолационни материали.
Освен това разходите за производство на такива изолационни материали се очаква да са с поне и над 15% по-ниски.. Такива изолационнни материали могат да бъдат изработвани от богата гама селскостопански отпадни и странични продукти като слама например.
Така изглежда, че сред нас имаме много ценен ресурс, който да обедини усилията на за по-чиста околна среда. Имаме следователно и обща кауза: Изолацията, която ни обединява.