Организирано устойчиво – управление на електронни отпадъци
Изхвърлянето на различни видове отпадъци трябва да се организира устойчиво и с перспектива. В тази статия ще се фокусираме върху важен вид битови отпадъци и тяхното третиране.
Те са основен сегмент от видовете битови отпадъци.
Става дума за електронните отпадъци.
Съвременният свят се отличава с едно масирано изхвърляне на електроуреди. Защото е технологичен свят. Огромен процент от хората на планетата боравят, повече или по-малко, със смартфон, лаптоп, таблет, компютър. Ползват телевизор, пералня, фурна, микровълнова. И на определени времеви интервали изхвърлят тези електроуреди.
Това масирано изхвърляне на специфичен вид битови отпадъци следва да събуди специален интерес. В тях има много елементи, които могат да се рециклират. Така количествените натрупвания богат да доведат до съществени качествени изменения.
Рециклиране за устойчивост
Вече всеки знае, че рециклирането носи устойчивост. Но тя има различни степени. Добре управляваното рециклиране на електронни отпадъци може да е трамплин към чувствително по-чиста околна среда.
Старите телевизори, компютри, лаптопи, смартфони, домакински уреди съдържат много елементи, подходящи за повторна употреба. Някои ги обособяват в 6 групи:
- Оборудване за обмяна на температура: Включва стари електроуреди като хладилници, фризери, климатици, топлинни помпи…
- Екрани и монитори: Те образуват електронна скрап от стари телевизори, монитори, лаптопи, таблети…
- Лампи: Групата съдържа луминисцентни лампи, високо-интензивни разрядни лампи, LED лампи…
- Малки електоуреди: Това оборудване включва домакински пособия като прахосмукачки, микровълнови печки, вентилационни системи, електрически котлони, електрически самобръсначки, калкулатори…
Характерно за различните видове електронна скрап е, че в голямата си част се свързват с действията по почистване на мазе или таван. Хората държат там стари вещи, които – особено в момент на преместване в ново жилище – стават обект на масирано изхвърляне на битови отпадъци.
Затова има смисъл преди следващото преместване или почистване на мазе да се замислите за варианти за рециклиране на старите електроуреди.
Рециклиране за по-дълъг живот
По-дълъг и качествен живот на околната среда .
Чрез по-дълъг и стойностен живот на електроуредите.
Това е идеята на рециклирането.
За да се осъществи тя, всеки електронен отпадък следва да премине през изпитан път на обработка.
Ако например се рециклира стар лаптоп, експертите трябва да оформят изчистена пътека от стъпки, сред които:
- Предварително изтривате всички данни от Вашия стар лаптоп
- Отделяте периферните устройства – мишка, клавиатура, говорители, слушалки – които вероятно може да ползвате повторно
- Предавате лаптопа на предназначено за рециклирне място
- Там експерти трябва да поемат обработката на този вид отпадък. Те следва да сортират различните компоненти на лаптопа, според вида материал, от който са изработени.
- Тази обработка включва разглобяване на лаптопа на части и анализ на отделните му компоненти за рециклиране.
- Резултатът от този анализ е прецизно сортиране на различните материали и разпращането им към специфични места за обработка. Например платките следва да се изпратят за извличане на отделни компоненти от състава им.
Същата логика важи и при рециклиране на пералня например. Дори в една пералня има куп компоненти, които са полезни и при повторна употреба. Те следва да се сортират по вид материал. Например уплътнения, маркучи, барабан… Отделно една модерна пералня разполага с разнообрзни електронни елементи като сензори, превключватели, датчици, терморегулатори… Всички те следва да се сортираат и обработят разделно, за да се извлекат специфичните материали, заложени в тях и да няма смесване на отпадъка.
Електронните отпадъци са ценна ниша за рециклиращите практики. Първо защото се създават често и в големи количества и второ защото съдържат много ценни материали. Ако се организира устойчиво управление на събирането, транспортирането, сортирането и рециклирането на електронна скрап, това ще удължи живота на много елементи от нашата околна среда едновременно.