Да се обзаведем с ефективна система, вместо да разчитаме на услужлив съсед
Пренареждате си вкъщи. Виждате някакви стари столове и тапицирани кресла. Прашасали, овехтели, тотално демоде.
Ще трябва да изчистите дома си от тях.
За да освободите място за нови планове.
И за модерното.
Стилното.
Изчистеното обзавеждане.
Само че… измислено ли е как и къде да изхвърлите старите мебели? Сещате се, че сте чували/чели колко е важно да се рециклира текстил. Абсолютно. Текстилните отпадъци, рециклирани след изхвърляне на стари мебели са обещаваща ниша в грижата за околната среда.
Обаче… Нещо сложно Ви се струва…
Започвате да се разхождате из квартала със стара мебел на гръб – вероятно старо кресло, или пък стар стол, а защо не и стар диван – и се чудите къде точно да я изхвърлите.
Ще се побере ли в намерения контейнер?
Къде да намерите точния контейнер за текстилни отпадъци?
Дали може да се пробвате с някой по-близък контейнер за смесени отпадъци?
И така докато си разсъждавате, виждате услужливия си съсед. Човек, сякаш прекарал цяла вечност в квартала, който Ви се усмихва дружелюбно. И Ви заговаря. След обичайните съседски любезности Ви пита къде сте замъкнали въпросната мебел. Леко изтерзано му обяснявате, че търсите къде да изхвърлите старите си мебели, понеже разчиствате мазето. Искате да ги изхвърлите на правилното място…
Съседът се ухилва с усмивка тип „Старо куче“ и просто Ви взима товара от ръката. Питате го какво ще прави с този отпадък, той Ви се усмихва още по-широко и заявява, че… „няма грижи“. Готов е да Ви отърве от бремето. Та колко пъти сте го черпили с Ваши домашни ракии и вина…
Въздъхвате облекчено, уговаряте следващото черпене и се разделяте с излишната мебел.
И не знаете къде точно ще я изхвърли услужливият Ви съсед. Много силно се съмнявате обаче, че той ще се загрижи особено за някаква стратегия за рециклиране на текстил…
Рециклирането като освобождаване на място и време
Описаната история се случва достатъчно често за съжаление. И то на различни места по света – далеч не само в България. Колкото и да съзнаваме, че е важно да се грижим за околната среда, трябва да приемем и уважим факта, че човек няма безкрайно много време да обикаля в търсене на правилния контейнер.
Да, определено ще е от помощ, ако всички жители на дадено населено място изхвърлят битовите си отпадъци отговорно. Но не е реалистично да разчитаме, че това ще им е сред основните анажименти през деня. А идеята за разделение на труда къде остава? Не може да мислим само за разделение на отпадъка.
По тази причина рационално е да работим по изграждане на ефективна и удобна за ползване система за изхвърляне на стари мебели и рециклиране на текстилни отпадъци. Такава, която прави последните наистина лесни и ефективни мероприятия за всички.
Тази система би следвало да разглежда всички рециклирани текстилни отпадъци като ресурс за изграждане на нов капитал. И съответно да концентрира икономически интерес в разделното им изхвърляне. Така всяко почистване на мазе може да е безопасно за околната среда, понеже всички по веригата ще са стимулирани най-вече от позитивните ефекти на освобождаването на място, ресурс за ново производство и време.
Това е особено необходимо в периода на домашните ремонти, в който често се налага спешно да се изхвърлят стари мебели и уреди. И често да напъхаш стария си диван в обикновена кофа за смет се оказва… доооста сложен тетрис.
И в такива ситуации какво?
Пак съседа?
Е, не стига, че човекът Ви услужи да обикаля в търсене на точния контейнер за Вашия битов отпадък, ами сега ще го действате да закара старите Ви мебели на своята вила. Че да е задръстен неговият таван. Имате ли толкова качествени напитки да го черпите?
По-интелигентният подход е всички системно да превърнем рециклирането на текстил в основно средство за освобождаване на място и време.
Така и на Вас ще е удобно, и съседът Ви няма нужда да прави такива услуги…
И околната среда ще се ремонтира
Особено в сезона на домашните ремонти, на много хора се налага да изхвърлят стари мебели и електроуреди. Това превръща домашният ремонт в рисково за околната среда начинание.
Ако обаче обърнем тази ситуация?
Така, че домашният ремонт стане повод за ремонтиране и на околната среда?
Защото не е редно просто да напъхаш стари диван, кресно и стол в кофата за боклук и да си продължиш с разчистването и ремонта.
А когато „Къде да изхърля старите мебели?“ е въпрос с повишена трудност, точно това може да се случи.
За да го избегнем:
- Правим по-често информационни кампании за това къде се изхвърлят стари мебели и строителни отпадъци след ремонт.
- Усъвършенстваме услугите по транспортиране на битови отпадъци – като оптимизираме график, престой на контейнерите, видове контейнери, вместимост на контейнерите…
- Изграждаме ефективен поток за рециклиране на всеки вид битов отпадък
- Прецизираме сортирането на отпадъци така, че да отделим текстилните от дървесните и металните компоненти в отпадъците.
- Сортираме специално и различните видове текстилни отпадъци.
- Едновременно улесняваме хората и им се отчитаме за резултатите от управлението на текстилните отпадъци.
- Съставяме подробен списък от критерии за ефективност в управлението на текстилни отпадъци в България.
Последното финализира нашите усилия и ни показва какво точно сме постигнали. А основен маркер за успех следва да бъде това, че въпросът „Къде да изхвърля стари мебели?“ все по-рядко се задава.
Както и че услужливият съсед Ви помага с ремонта и с поливането на обновеното жилище, а не с отърваването от излишните мебели.
Защото за последното си има система, прецизирана система.