
Изобилието насред ограничения
Появява се от различни места.
От места, на които сме създали ефективни процеси.
Такива, които едновременно увеличават продукцията от единица ресурс и
намаляват необходимото количество вложен нов ресурс.
В тези ситуации всъщност ограниченото общо количество ресурс не представлява чак толкова драматичен казус. Защото имаме възможност да извличаме все повече и по-ценни реални блага от наличния ресурс.
Нарича се ефективност.
И се ражда от умното управление. В контекста на този материал – от умното управление на промишлени отпадъци.
Защо точно промишлени отпадъци?
Заради потенциалната продуктивност, заложена в адекватната им обработка.
Да видим откъде може да извира тази продуктивност, раждаща изобилие…

Дали промишлеността бълва само подлежащи на изхвърляне отпадъци
Определено не.
Много видове промишлени отпадъци съдържат изключително ценни за индустрията вещества.
Тоест един правилно обработен пакет от разнообразни видове отпадъци от производството може да е извор на потенциал за ново производство.
Изобилен извор.
Защо?
- Пазарът на промишлени отпадъци, в случай че се развие достатъчно, на практика формира нова капиталова структура. Така обработващата промишленост получава доста голямо количество от доста ценен ресурс, доставян с доста висока честота.
- По този начин рециклираните промишлени отпадъци бързо стават част от нови капиталови натрупвания в икономиката.
- Тези капиталови натрупвания – това е много характерно тук – са от неспецифичен характер. Причината е, че много видове отпадъци от производството са базови материали с различни приложения. Например специфични металургични шлаки могат да се използват в смеси за разнообразни строителни материали. А химическите вещества в разнообразни смеси могат да се включат в състава на няколко нови съединения едновременно.
- В допълнение от нови разходи и замърсяване са разтоварени едновремено промишлеността, и околната среда.
- А амортизацията в много сектори пада, заедно с необходимостта от редовна покупка на скъпи чисто нови материали.
Очевидно промишлеността бълва и отпадъци, които могат да се трансформират в невероятно ценни ресурси.
Стига да се подхожда експертно и отговорно към процесите по рециклиране на промишлени отпадъци.
А това на първо място изисква таргетиран подход към техните видове…

Знанието и таргетираното управление могат да ни донесат изобилие, въпреки ограниченията
Ограничните количества ресурси могат да се компенсират с по-пълно използване на всяка единица ресурс. А когато това по-пълно използване се комбинира с разнообразни приложения на ресурса, допълнителната продуктивност се разпръсква. И мултиплицира. Разнообразни сектори получават нови ресурси, с които създават разнообразни ефекти. Този резултат е съвсем естествено следствие от ефективното рециклиране на промишлени отпадъци, защото, както стана ясно, голяма част от тези видове отпадъци е съставена от материали с неспецифичен характер.
Например:
- Голяма част от промишлените отпадъци са с високо съдържание на pH и се изчислява, за да издържат материалите на условия с различна температура.
- Компонентите в промишлените отпадъци в много случаи се отличават с високи нива на пластичност и ефективност при обработка. Това ги прави доста подходящи за увеличаване на здравината на разнообразни строителни материали.
- Химическите елементи в някои видове промишлени отпадъци могат частично или изцяло да заменят важни компоненти в някои строителни материали. Които впоследствие да се приложат в различни проекти.
По подобни причини колкото повече знаем за свойствата на рециклираните промишлени отпадъци и колкото повече инвестираме в ефективни технологии за рециклиране, толкова повече се умножават както икономическите ефекти, така и полезните за околната среда.
Да дадем някои конретни примери?

Разнообразието, което носи продуктивност
След ефективно рециклиране различните видове промишлени отпадъци могат да се превърнат в много ценни ресурси.
Например:
- От рафинирането на алуминий се получава продукт, наречен Червена кал. Учени разработват все повече методи за превръщането на този продукт в база за нови строителни материали.
- След топене и рафиниране на медни компоненти пък се добива медна шлака. Тя може да се използва за разработване на разнообразни покрития, почистващи смеси и вещества в индустрията.
- В различни процеси по изгаряне се образува фин материал, наричан летлива пепел. Тя има също многообразни приложения. Например добавянето на известно количество рафинирана летлива пепел по професионална методология може да повиши хомогенността и плътността на бетонната смес. Може да бъде ползване и като добавка за различни строителни смеси.
- Пепелите от ТЕЦ пък могат да се привърнат в структурен елемент за редица производства. Например по-основните като химичен състав пепели стават основа за производство на цимент. А по-киселинните пепели могат да са база за производство на пуцоланов цимент, на груба керамика, на пътна настилка…
Годните за ценна повторна употреба промишлени отпадъци са наистина много и различни. И ще станат много повече, ако инвестираме в капитал за тяхното ефективно събиране, сортиране и рециклиране. Така ще започнем все по-ясно да осъзнаваме, че живеем сред изобилие от възможност. И че настоящите криза и инфлация имат по-скоро чисто политически корени.
От нас зависи да си свършим работата и да открием изобилие, насред (привидната) ограниченост.