
Новата година идва с плам за чисто нови открития
А най-добре ще е да дойде и с план.
С конкретен план.
За изчистени процеси.
И измислена ефективност.
Защото… Какво Ви идва първо в ума, щом се сетите за отпадъци?
Изхвърляне.
Отдалечаване.
Унищожаване.
Да, обикновено първосигнално се стремим да отдалечим и унищожим отпадъците, които икономиката генерира.
Особено яростни сме в амбициите за унищожаване на опасни отпадъци. Напълно разбираемо е. Това са видове отпадъци, които пряко застрашават здравето и живота ни. Но също така искаме да се освободим от разнообразни видове отпадъци по разнообразни причини.
Защото ни пречат.
Защото задръстват пространствата ни.
Защото замърсяват и амортизират капитала ни.
Само че плановете ни нещо куцат… Всъщност сякаш липсват. Всеки път сякаш вместо с план подхождаме с плам.
И изгаряме стойност.
От стремежа да живеем на чисто се ражда и мащабният стремеж навсякъде да стане чисто. Веднага. В цялата планета. И подхождаме по същия начин…
Изхвърляме.
Отдалечаваме.
Унищожаваме.
Обаче в този случаи обектите на изброените действия са определени икономически проекти.
Изхвърляме компании, бизнес процеси и капитал на бунището на икономическата история.
Отдалечаваме критерии и амбиции от параметрите на икономическата реалност.
Унищожаваме плодове на инвестиции и смели бизнес мечти.
Но се задръстваме с политически интриги и игри.
Този подход е явно неустойчив. Изхвърлянето ни лишава от перспективи. Отдалечаването на проблемите води до замитането им. Унищожаването на стойност бълва извори на нови неефективности и замърсявания.
Така следват обвинения.
И тонове политически коректно говорене.
Което обаче не е коректно спрямо логиката и морала.
Вместо да изхвърляме всичко, което не ни се връзва с някой конкретен план, да изчистим процесите си с плам.
Плам, зареден с изчистено мислене
Държавните регулации са лесен подход.
А дежурните обвинения и демонстрации – губещ време и енергия PR ход.
Искреният плам е зареден с изчистено мислене. А изчистеното мислене ражда поток от честност и конкретност.
По отношение на отпадъците:
- Главна цел е редуциране на количествата изхвърляни отпадъци – особено строителни.
- Главно средство е редуциране на процесите по унищожаване на конкретни видове отпадъци – особено строителни и опасни отпадъци.
- Конкретна подцел е увеличаване на процента оползотворяване на всякакви видове отпадъци.
- Основен принцип е обвързване на амбициите за намаляване на емисиите с инвестициите за увеличаване на стойността на рециклирането.
- Не можем без отпадъци. Защото не можем без икономически процеси, генериращи богатство. Следователно ако се фокусираме само върху изхвърлянето и унищожаването на отпадъци, ще изхвърляме и унищожаваме възможности. Новите амбиции трябва да стъпват на нови капиталови структури. В нашия случаи – нови рециклиращи системи.
- Без тях чистота е скъпа. И често мръсна. Защото или трябва да изхвърляме ценни ресурси, или трябва да си забраняваме ценни производства. Така процесите се объркват. Ако в амбициите си да спрем отпадъците някъде причиним загуба на богатство другаде, ще генерираме замърсяващи процеси. Последните обаче ще проследяваме все по-трудно, защото ще се появяват като крайни следствия и на неочаквани места в икономиката.
- Затова ни трябват нови открития и нов капитал, а не просто нови регулации и нови политически амбиции за чиста планета.
За да си честитим една истински Нова година
Глупаво ще е да си повтаряме едни и същи пожелания всяка година. Явно с политическо говорене и помпозно обявявани цели не става. Накрая цената е толкова висока, че се оказва, че сме изхвърлили самата ефективност на сметището.
Няма смисъл от пожелания.
Няма смисъл и от политически коректни речи и амбиции.
Необходими са научно и икономически обосновани действия:
- Например с инвестиции в технологии за улавяне на чиста електроенергия за производство на цимент, стомана и други строителни материали можем да намалим световните емисии в пъти.
- Иновативният стартъп Electra примерно разработва технология за производство на желязо при едва 60о, което спестява използване на мощна, но замърсяваща пещ на въглища.
- Друг стартъп на име Chement, със седалище в Илинойс, изобретява технология за производство на цимент при стайна температура, превръщаща отделяния въглероден диоксид в удобен за улавяне чист газ. Това редуцира сериозно разходите за обработка и превръща използването на този цимент като строителен материал в доста рентабилно начинание.
- Компанията Boston Metal пък е създател на метод за преобразуване на желязна руда в желязо, посредством електричество. Първо рудата се разтопява при температура от 1400°C, след което през нея минава електрическа енергия. И ако последната е добита също от процеси, които не генерират въглеродни емисии, на практика целият производстен процес е напълно изчистен.
Това са примери как допълнителният капитал добавя нови начини да правим нещата. И ни дава възможност да разширим комплекта от преследвани цели устойчиво. С умно управление на отпадъците и с ефективно презареждане на системата с рециклирани материали Тоест, защото поддържаме икономическата ефективност, новите ни амбиции се случват по-пълно и на приемлива цена. Тъй като се случват в контекст, богат на възможности. Това е напълно естествено следствие от истински отговорен и планиран икономически растеж.
Икономически растеж, стъпващ на естествено родени открития.
Бъдете естествени.
Действайте изчистено.
И нека всяко Ваше начинание да е добре измислено.
Хипо-3 пожелава една чисто Нова 2023 година, в която заедно да измислим истински чудеса.