Винаги има варианти за по-изчистени стъпки
Наистина. Защото винаги има ресурси. От всеки процес остават материали, които някои приемат за отпадъци, но други – за база за изграждане на нов капитал.
Въпросът е дали има разбиране за разнообразните видове отпадъци и за ефективното рециклиране на разнообразните материали.
Това разнообразие всъщност ражда изобилието от варианти за създаване на по-изчистена среда. И на по-изчистени икономически процеси.
Да видим къде се крият обикновено вариантите…
Винаги има място за развитие и подобрения
Виликият икономически мислител Ели Голдрат често подчертава, че всяка система може непрекъснато да се подобрява. Стига постоянно да се търсят, откриват и оползотворяват тесните й места. Тесните места в една система представляват зони на работа, бизнес процеси или капиталови елементи, определящи интензивността в създаването на стойност. Например в ресторантьорския бизнес тясно място може да е капацитетът за приготвяне на ястия, който определя разнообразието на менюто, от което зависи и привличането на постоянни клиенти. При писането на книги пък тясното място е самото написване на първата версия, което определя кога ще започнат редактирането и преговорите с издател.
Това са общи примери, но схванахте идеята.
В управлвението на отпадъци тясно място е възможността на системата да поема разнообразни видове отпадъци за рециклиране. Защото колкото по-интензивно и ефективно е рециклирането, толкова по-облекчени, незамърсяващи и рентабилни стават изхвърлянето, сортирането и транспортирането на отпадъци.
Рециклирането като цяло намалява купчината генериран боклук, което прави обработката на материалите в него по-лесно управляема.
И рециклирането, и изобщо управлението стават по-ефективни, когато са фокусирани.
Следователно една от първите задачи е да се определят всички видове отпадъци за рециклиране и към тях да се подходи таргетирано.
Този подход ще създаде път, който ще разкрива нови и интересни варианти за управление на отпадъците.
Защото правилният фокус винаги осветява ефективните стъпки
Всеки казус изглежда голям и непреодолим, когато е оставен на ниво абстракция. Когато само си говорим как замърсяваме планетата, как икономиката бълва тонове отпадъци и как всеки ден ставаме все по-големи длъжници на природата, заради благините, които ползваме, проблемите наистина изглеждат нерешими.
Но всъщност, ако конкретизираме темата и открием специфични нейни направления, ще се заредим с ентусиазъм. Защото ще започнем да виждаме много варианти за подобрение. В тази връзка отново Ели Голдрат е полезен, защото често съветва „Не обвинявайте“. Ангажирани в непрестанни еко обвинения, че „хората съсипват природата с безотговорността и алчността си“ всъщност не постигаме никакви кардинални промени. Повече си политиканстваме.
А всъщност има доста потенциал за реализиране и развитие на много идеи за продукти от рециклирани материали.
- Видове битови отпадъци за рециклиране: В бита си изхвърляме текстилни материали, техника, хранителни материали, химически вещества, растителни отпадъци, които съдържат потенциал да се върнат отново в бита ни под формата на нови ресурси за нови блага.
- Видове строителни отпадъци: Икономиката бълва строителни отпадъци, което много хора разглеждат като противно натрапващ се проблем. А това всъщност е възможност. Много е ценно в производителните процеси да се получи остатък. Материал, който не е необходим пряко в дадената област и в дадения момент. Това означава, че има натрупване на ресурс. Ако инвестираме в таргетирани подходи към всички видове строителни отпадъци буквално ще си построим нова икономика, в която растежът и природата ще са партньори, а не врагове. Например с едно все по-ефективно рециклиране на метали ще имаме фундамент за нов строеж, без да ползване чисто нов ресурс.
- Видове химически отпадъци: Тук може да включим много медицински отпадъци, отпадъци от промишлеността, някои опасни строителни смеси… Това са все опасни за околната среда отпадъци. но са и интересни материали за оползотворяване.
- Видове ефекти от изделията от рециклирани материали: Когато говорим за изделия от рециклирани материали обикновено се ограничаваме до ефектите за природата. Безспорно да опазваме природата е от критична значимост за нас, защото тя е наш дом. Но има и аспекти на това опазване, свързани не само с предписания за генерално отговорно поведение, не само с укорително размахан пръст, а и с чисто прагматична стойност за конкретни хора. По-ниската цена на рециклираните материали оставя ресурс за повече и по-ценни бизнес проекти. А много изделия от рециклирани материали се превръщат в интересни идеи за прозорливите предприемачи. Например тухлите от рециклирани строителни материали създават по-интересен интериор на различни заведения, които могат да привличат клиенти едновременно с атрактивна обстановка и с важна кауза.
Обвиненията, нарочените рестрикции, политиканстването в крайна сметка замърсяват общуването и процесите – а с тях и общата околна среда. Вместо това, трябва да се занимаваме с наука, технологии, конкретни решения на конкретни казуси и специфични икономически пътища към стойността. С управление и оползотворяване на всички видове отпадъци
Защото винаги има варианти да се случи по-изчистено. Разликата е в това дали и доколко ги виждаме.