Разделени помагат да постигаме заедно
Това е интересно… И важно…
Кои трябва да са разделени?
И как това ще помогне да постигаме заедно?
Да постигаме какво?
Ето ги отговорите по ред на поставените въпроси:
- Да са разделени трябва битовите отпадъци. В разнообразното си ежедневие изхвърляме все по-цветна гама от видове битови отпадъци, които подлежат на рециклиране.
- Тъй като рециклирането трябва да извлича специфични ценни материали, ефективните управление и оползотворяване се фокусират върху отделни видове отпадъци.
- Колкото по-специфични видове битови отпадъци ползваме за повторна употреба на ресурси, толкова по-изчистени производствени процеси постигаме.
Тук обаче възниква казус…
Гамата от битови отпадъци е доста широка. В бита си изхвърляме всякакви материали като хартия, пластмаса, мебели, електруреди, почистващи вещества… Към това се добавя и ежегодното пролетно почистване на мазета и тавани… Динамичният бит и интензивното чистене на мазета бълват много разнородни видове битови отпадъци. Чието рециклиране става по-сложно.
Така ако оставим разделянето и обработката на отпадъците в голяма степен в ръцете на домакинствата, получаваме сериозна неефективност. В бита си хората по-рядко се замислят за съдържащите се в различните видове отпадъци вещества и за потенциала за рециклиране. Често, дори много да искат да са отговорни към околната среда, просто нямат достатъчно знания и възможности да разделят ефективно.
В допълнение идват и казусите с наличността на съответните контейнери за битови отпадъци, тяхното разнообразие, според динамиката на бита и ефективното им транспортиране до депо за обработка.
Изглежда е нужна по-стройна система за насочване на всякакви видове битови отпадъци за специфично рециклиране…
Битът на съвременния човек е сложна смес
Живеем във времена на разнообразие. Въпреки периодичните кризи, съвременната икономика успява да осигурява различни решения за различни ситуации. Това се дължи на пазарната система от цени. Макар и силно изкривена, заради всякакви политически влияния, днес тя ни загръща в плетеница от различни опции за приходи, разходи, инвестиции, потребителски избори. Имаме богат избор от начини да прекарваме времето си и да се радваме на живота.
Така смесваме и разнообразни решения, и разнообразни продукти в бита си. Боравим с многообразие от електроуреди, смарт аксесоари, варианти за обзавеждане, модни дрехи, хранителни изделия… А понеже отпадъците от бита нямат стойност за нас, ги изхвърляме в кофите и на сметищата.
Така, макар родена от времената на изобилие, сместта от битови отпадъци става все по-неприятна.
Нови пътеки за битовите отпадъци
Ако искаме истински напредък, трябва да тръгнем по тях. В Европа има директива до 2035 65% от битовите отпадъци да бъдат обработвани за повторна употреба. Обаче само с директиви не става.
Не съществува някакво общо вещество, наречено Битов отпадък. Напротив – както споменахме, става въпрос за сложна смес от все по-разнообразни вещества.
Следователно в тези 65% битови отпадъци, които следва да се рециклират, има много различни видове вещества. Които вещества, предвид и разнообразните условия в бита на отделните домакинства, са подложени на различни влияния.
В тази връзка са необходими екпертиза и капитал за оползотворяване на материалите във всяка фракция битови отпадъци. Не е реалистично да разчитаме изцяло на съвестта на отделните граждани и угрозата от санкции.
Затова, преди да отваряме дума за регулации за битовите отпадъци, трябва да покрием следните области:
- Трябва да подобрим технологиите за рециклиране, за да увеличим процента на повторна употреба за сметка на количеството предадени за съхранение и унищожаване битови отпадъци.
- Необходими са по-голямо количество и по-разнообразни контейнери за битови отпадъци, за да се насърчи отговорното изхвърляне. Тези отпадъци се различават по състав, обем, размери на компонентите, твърдост, хомогенност… Следователно пълната гама от контейнери на всяко населено място е задължително условие за включване на повече хора в каузата за чиста околна среда.
- Важно е да увеличаваме непрекъснато рентабилността на рециклирането на битови отпадъци. Това може да става като развиваме отделни потоци за изхвърляне на стари мебели, изхвърляне на електроуреди, изхвърляне и рециклиране специално на телевизори, лаптопи, перални машини… Сегментирането ще ни зареди с информация и ефективност.
- Важно е и да развиваме различни приложения на рециклираните видове битови отпадъци. Много от тях съдържат неспецифични материали, полезни в няколко области едновременно. Например с всяко изхвърляне на стари мебели се отделят количества дървесина, пластмаса, метал…, които са полезни в различни ситуации. За да намираме ефективната повторна употреба на всеки вид и всяко количество битов отпадък, ни е необходима богата мрежа от цени, захранвана от процеси на реализиране на разнообразни продукти.
- Следователно ни трябват ситуаци, катализиращи идеи за употреба на рециклирани материали. Компаниите за управление на отпадъците и компаниите-производители следва да формират специфични клъстъри, в рамките на които цените на материалите и продуктите да информират за адекватните действия.
- А тези адекватни действия трябва да формират все по-богата гама от изделия от рециклирани материали, интересна за потребителите.
Така ще се създаде естествен нов източник на подобрения. Хората ще имат нов клъстър от изделия, които да ползват в бита с различни цели – за да им излиза по-евтино, за да постигнат артистичен ефект, за да са част от кауза, за да участват в развитието на нови технологии и индустрии…
Всичко това показва, че е необходим таргетиран подход към моделите управление и оползотворяване на специфичните водове отпадъци. Необходимо е политиките да са съобразени със специфичните, отделни ситуации на хората. Така хората ще се включат актовно в реализирането им,
защото тези политики, тези инциативи…
Разделени помагат да постигаме заедно.
Точно както ефективно сортираните видове битови отпадъци.