Управлявани с разум, изтъкават нова перспектива пред света
Да съблечем позата и да облечем искреността…
Бълваме текстилни отпадъци.
И това не е нещо чак толкова ненормално.
Да, някой може да каже, че се лигавим с новите модни тенденции. Че не ни е толкова ценно да носим дрехи, които пасват на специфичен вкус.
Зад подобни претенциозни изказвания, стои нe позиция, а поза.
Няма начин да измерваме оценката и удовлетворението от живота. Няма начин и да ги сумираме, нито да ги заместваме с някакво валидно за всички ни общо кратно за щастлив живот.
Следователно е нелепо да отменяме дадени оценки като „невалидни“. Да, може да съдим и да се съдим морално относно конкретни наши избори. Но в крайна сметка важни са фактите. Фактите, които красноречиво показват какви са нашите оценки за аспектите в заобикалящия ни свят.
Затова да съблечем позата.
Бълваме разнообразни видове отпадъци
Бълваме текстилни отпадъци, защото обичаме да се обличаме разнообразно и това ни прави щастливи. Напълно нормално е да приемем това като факт от реалността и да спрем да се обвиняваме.
Ценно ли е да се обличаме, както ни харесва?
Разбира се, защото това ни прави щастливи.
Което е смисълът на това да сме живи.
И рима се получи даже…
Така че да си носим новите дрехи, да си следваме модните тенденции и да се гордеем, че сме част от толкова развит свят.
А за да продължим да се гордеем, е редно да обърнем поглед и към текстилните отпадъци. Но не с озлобената нагласата „Виж какво направихме!“, а с любопитната настройка „Хм, какво можем да направим…“
Можем да управляваме текстилните отпадъци с разум, за да създадем нова перспектива за околната среда.
Влакната на един по-изчистен свят
Те са много. И с разнообразни цветове.
Това са влакна от разум, научен подход, икономическа ефективност и логически изградена свързаност по темата Управление на битови отпадъци.
И конкретно Управление на текстилни отпадъци.
Това са видове отпадъци, които едновременно се произвеждат интензивно в големи количества и могат да бъдат рециклирани успешно и ефективно.
Стига да има система за това.
И преди сме коментирали фундаменталния проблем с рециклирането на текстилните отпадъци и регулациите, покрай образуването им.
Казусът може да се опише с една дума:
Влакна.
Често текстилът, използван за създаване на дрехи в по-бедните райони на света, не е особено качествен. Боите и методите на обработка на материите пък са по-груби. А употребата на една дреха от по-беден човек е по-интензивна и по-продължителна. В резултат имаме особен проблем с рециклирането на текстилни отпадъци.
Следователно кои дейности може да са потенциални влакна на бъдещо по-изчистено развитие?
- Забогатяване на хората: Каквото и да говорим за сблъсъка между природа и икономика, икономическият растеж е ключ към промяна на ценности, приоритети и манталитет. Колкото по-богати са българите, толкова по-качествен текстил ще се ползва за купуваните от тях дрехи и мебели. Този по-качествен текстил впоследствие ще се превръща в база за рентабилно рециклиране.
- Технологии за рециклиране: Колкото повече капитал влагаме в рециклирането на стари дрехи и мебели, толкова по-големи количества ценен материал ще извличаме. Така рециклирането на текстилни отпадъци ще привлече компаниите, защото рециклираните материали ще привличат клиентите.
- Прецизно сортиране: Видовете текстилни отпадъци трябва да се обособяват спрямо пазара за съответните влакна и материи. Тоест технологиите за рециклиране и специфичното търсене на материи, което те отключват, ще ни ориентират най-точно за това как да сортираме определено количество текстилни отпадъци. Важното тук са влакната. Какви и колко запазени влакна може да се извлекат, за да се създаде ефективно ново производство – ключов въпрос по темата Рециклиране на текстил.
- Заинтересуван пазар: Дрехите от рециклирани материали също може да се мода. В тях визията се съчетава с някак по-задълбочена кауза. Въпрос на бизнес инвестици в технологии и в реклама е да се развие тази мода като устойчив пазарен тренд.
Та, има много какво да се прави с казуса Текстилни отпадъци, освен да се заплашваме с регулации. Санкциите понякога са ценни. Но градивните действия винаги са ценни.
Да видим какво може да извадим от гардероба… с възможности?
Разнообразни видове текстилни отпадъци, с които да облечем едно устойчиво управление
Ако не изхвърляме старите дрехи и мебели в стандартните кофи за боклук, а има къде да ги предадем лесно и бързо, ще спечелим наистина много.
Защото има много влакна на устойчивото управление.
Особено ако сортираме видовете текстилни отпадъци, спрямо възможностите пред повторната им употреба.
Най-общо разделение, което може да е подходящо чисто пазарно, е:
- Текстилни отпадъци от еднородни материали: Еднороден тип дрехи и мебели предполагат единен начин на рециклиране.
- Текстилни отпадъци, съдържащи материали, привлекателни за еднотипни пазарни сегменти: Определен тип текстил може да е ценен за обработка и пласиране сред определени пазарни сегменти – като текстил за дрехи, текстил за мебели, текстил за опаковъчни продукти, текстил за декориране. Последният, подобно на рециклираните тухли, може да допуска повече разнообразие от цветове и текстури. А ако декоративната роля на изделието не предполага агресивна употреба, е възможно да се употребяват повторно и не чак толкова качествени материи. В случай, че визията е добра, а рекламата – ефективна, такива продукти от рециклирани материали ще са ценно приложение и за не чак толкова качествения текстил.
- Текстилни отпадъци с високо съдържание на конкретен тип влакна: Може да става дума за вид памук, лен, коприна…
- Текстилни отпадъци, формирани от багрила, пигменти и стабилизатори на тъканта: Към тях е необходимо да има особено внимание, защото те спадат и към видовете химически отпадъци, особено опасни за околната среда.
И вече има успехи от пазарния подход. Компания New Cotton е получила стимул да произведе ново „супер влакно“ от разнообразни тъкани. Технологията се базира на серия от химически преобразувания на влакната, които ги разграждат до молекулярно ниво, за да създадат чисто нов продукт. Ново влакно.
Повече такива ни трябват…
Повече влакна на развитието, които, управлявани с разум, изтъкават нова перспектива пред света.