Складирани с времето се превъщат в натрупана загадка
Това се случва често. Складираме разни неща, които с времето не отлежават, а само остаряват.
Стандартното замисляне разделя тези отпадъци на следните видове:
- Битови отпадъци – някак като става въпрос за мазета и тавани, все този вид отпадъци ни се изпречва в ума
- Строителни отпадъци – от предишния ремонт в мазето или от мащабния строителен обект в склада
Само че… Не Ви ли се струва, че това е твърде обща формулировка? Тя страда от един основен и за съжаление доста често срещан проблем: Фокус изцяло върху материалистическото разбиране за видове отпадъци, което просто регистрира типа изхвърлени обекти.
По такъв начин какъв ресурс държим буквално на склад остава загадка. Просто регистрираме, че сме натрупали отпадъци в мазето или в склада и че в някой момент ще се наложи да търсим безопасен начин за изхвърлянето им.
И само толкова…
Ще изхвърляме.
Не е кой знае какво, нали?
А всъщност, ако искаме да управляваме различните видове отпадъци с цел тяхното ефективно рециклиране, трябва да подходим по различен начин. Пазарно. Според приложенията и вариантите за усвояване на натрупаните материали.
В този смисъл видовете отпадъци от мазета и складове се обособяват, спрямо възможните употреби на рециклирани материали и спрямо потенциалната заплаха, идваща от всяко растящо сметище.
Мазетата на нашата безотговорност
Тези мазета са особено мръсни и прашни. А понякога чак токсични. Държим НЯКАКВИ неща някъде и в един момент решаваме да се отървем от тях. И мислим само за това. Как да ги отделим от света си. Като същевременно дозамърсим света си.
С тази нагласа просто затваряме потенциални възможности и заплахи в тъмни кътчета на умовете си. Които кътчета ни служат удобно като мазета за неудобни мисли. Мазета на нашата безотговорност.
А може да е различно, ако:
- Разглеждаме отпадъците от мазета и складове като материали за потенциално рециклиране.
- Организираме редовни, но и прецизно планирани чистения на мазета и складове, в рамките на които поръчваме подходящите контейнери за отпадъци, които да транспортират събраното не само до сметище, а до вече установен пункт за обработка – сортиране и рециклиране.
- Предвиждаме кои натрупвания от кои видове отпадъци как и къде могат да бъдат оползотворени. Или поне обезопасени.
А е ясно, че, спрямо икономическата целесъобразност, събираните видове отпадъци често се обособяват по различен начин от този, базиран единствено на състава на конкретните изхвърлени обекти. Едно бюро например може да е „апетитна хапка“ за различни процеси в мебелния и/или строителния сектор.
Многообразните видове отпадъци и техни приложения могат постепенно да решат загадката
Особено ако става въпрос за складове на строителни компании. В тях се трупат отпадъци, които може да са ресурс за цял клъстър от сектори и сегменти в икономиката.
Това се отнася дори и за обикновените мазета на жилищните кооперации. Материалите, строителните смеси, забравените препарати… може да образуват мрежи от възможности за повторна употреба.
В тази връзка:
- Разнообразните опции следва да се свържат с конкретни изделия от рециклирани материали и да се проследява ефективността на рециклирането постоянно.
- До съответните жилищни райони е важно да се поставят достатъчно контейнери за отпадъци. От значение е тези контейнери да пасват на специфични видове отпадъци, трупани от домакинства и бизнес.
- Видовете отпадъци е важно да се обособят допълнително. Отпадъците от почистване на мазета вероятно ще попадат по-често в категорията битови отпадъци. Следователно за тях трябва да се предвидят съответните контейнери, достъпни за домакинствата. Отпадъците от складове, от друга страна, вероятно съдържат специфични строителни материали, офис техника, офис консумативи, непродадени изделия. Подходящо е да се направи оферта, специфична за конкретната компания, която ползва даден склад. Параметрите са много и също специфични. Например темпо на периодично транспориране на отпадъците, за да се освобождава място за нови приложения на склада.
- Отпадъците от складове, понеже често могат да бъдат по-специфични, има смисъл да се сортират в специални пунктове, преди да отидат за характерно за вида им рециклиране. Това предполага и логистичен план. Примерно периодично транспортиране на подбрани партиди отпадъци, които са достатъчно еднородни, за да се улеснят и сортирането, и рециклирането.
- И, разбира се, според вида складирани материали ще се подберат и характерни методи на рециклиране.
Като цяло на мазетата и складовете е добре да се гледа и като на буфери. Те на практика трупат допълнителен ресурс за икономиката, готов за рециклиране и участие в нова добавена стойност. Това дава различна перспектива от представата, че в мазето или в склада най-вече трупаме или даже понякога крием неща. Новата перспектива е свързана с представата за допълнителен източник на ресурс.
Така с правилно управление, непрекъснато ще се освобождава място за нови планове и идеи за рециклиране. В компанията, източник на отпадъците. И в икономиката като цяло.