Изядени възможности се изхвърлят, без да знаем
Изяждаме потенциал, но не си даваме сметка… Не си даваме сметка, защото възприемаме остатъците просто като боклуци, които да скрием. А не като отпадъци, които да оползотворим.
По същата причина изяждаме и възможността да насочваме по-прецизно разнообразните видове отпадъци, чрез ефективно рециклиране на съдържащите се в тях материали.
А така затрудняваме управлението.
Затрудняваме го, защото всяко рационално управление въвлича конкретни видове отпадъци в конретни направления, а когато сме смесили остатъците, които изхвърляме…
Изхвърляме и възможности за прецизно насочване на отделните материали.
Ето така изяждаме възможности, без да знаем…
Храната за нашето любопитство
Определено ще е интересно и важно да нахраним нашето любопитство, за да:
- Получим нещо ценно
- Поддържаме глада си за още
Храната на нашето любопитство в случая са разнообразните възможности за събиране и рециклиране на конкретни видове хранителни отпадъци с конкретни цели.
От всяка усвоена такава възможност може да се раждат нови идеи за продукти от рециклирани материали и нови технологични решения за рециклиране на отпадъци.
Но трябва да ускорим процесите и да увеличим мащаба.
За което ще е необходимо да преразгледаме философията си за управление на различните видове отпадъци.
И по-конкретно:
- Трябва да проследяваме по-прецизно къде отиват отделните видове хранителни отпадъци.
- Трябва да разширим представите си за замърсяване с хранителни отпадъци като добавим и емисиите, отделяни при производството на хранителни продукти.
- Трябва да отчитаме и влиянието на всички допълващи хранителните изделия продукти като опаковки, пликчета, етикети…
- Трябва да изследваме и ефектите върху околната среда от всички производствени фактори в хранителната индустрия – машини за производство, обработка, сортиране, опаковане, транспортиране… на хранителните изделия.
Защото само цялостният подход може да ни даде ясна представа за потенциалните възможности за развитие. А само те могат устойчиво да хранят нашето любопитство.
Така можем да обособим различни извори на нови възможности…
Видове хранителни отпадъци, според изворите на създаването им
Те са много. И разнообразни. Затова е логично да разглеждаме отделните сегменти в хранителната индустрия като своеобразни клъстъри, отделящи определени видове отпадъци.
- Хранителни отпадъци на домакинствата: Това са по-стандартни битово отпадъци, свързани с ежедневните хранителни продукти, ползвани от човека у дома.
- Хранителни отпадъци от работната среда: Възможно е да се обособят видове хранителни отпадъци, свързани с ежедневието в офиса. Там, забързани в задачи, хората ползват определени опаковки за определени храни по-често. А също имат и по-различни възможности за изхвърляне на отпадъците, защото имат и по-различни ангажименти. Може да се оформят специални оферти за хранителни отпадъци, създавани в офисите на компаниите например.
- Хранителни отпадъци, свързани с определени събития: Отделните хора и компании имат различни поводи за празнуване. Последните често оформят сегмент от смецифични видове хранителни отпадъци. Ако бъдат таргетирани поводите и събитията, може да се получи удобен за управление поток на стойността.
Перспективата на човешките ситуации винаги дава по-добра отправна точка за управление. Защото е свързан с поведението на хората и може по-естествено да ги въвлече в дадена инициатива.
Да нахраним с тази перспектива и управлението на отпадъци?
Така ще отключим вихър от нови идеи за продукти от рециклирани материали и за логистично услуги за домакинства и компании.
И ще знаем как да усвояваме определени възможности, преди да ги изядем.